Zehirli Guatr

Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli guatr, tiroid isimli organın aşırı ve kontrolsüz tiroit hormon üretmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.  Zehirli guatr hastalığı, tiroit isimli organın hastalığı olsa da bütün vücudu etkisi altına alır. Zehirli guatr belirtileri çok çeşitlidir.

Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?

Zehirli guatr belirtileri her hastada farklı olabilir. Ancak, bazı ortak belirtiler vardır, yani bu belirtiler hemen hemen her hastada görülebilir. En sık görülen ortak zehirli guatr belirtileri; kalp çarpıntısı, kalp atım ritminin ve düzeninin bozulması, ani kilo kaybı, çok sık yemek yeme, çok sık dışkılama, sinirlilik’tir.

Bu belirtiler dışında, daha az görülen belirtiler de vardır. Örneğin, hastanın göğüs ve boyun bölgesinde yaygın kızarıklık görülebilir. Bir çok zehirli guatr hastasında gözler ileri doğru çıkar.

Saç dökülmesi özellikle kadın hastalarda sık görülen durumlardan biridir. Yine kadınlarda adet düzensizliği olabilir.  Bazı zehirli guatr hastalarında ishal ve mide bulantısı olabilir. Zehirli guatr belirtileri arasında hastaların dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilir.

tiroid.ca/zehirli-guatr/