Tiroidin Fazla Çalışması

Tiroidin Fazla Çalışması Nedir?

Tiroidin fazla çalışması, tiroid isimli organın aşırı ve kontrolsüz tiroit hormon üretmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.  Tiroidin fazla çalışmasına, hipertiroidi veya zehirli guatr da denir.  Tiroidin fazla çalışması, tiroit isimli organın hastalığı olsa da bütün vücudu etkisi altına alır. Tiroidin fazla çalışması belirtileri çok çeşitlidir.

Tiroidin Fazla Çalışması Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi özellikle tiroidin fazla çalışması hastalığı olan kadın hastalarda sık görülen durumlardan biridir. Yine kadınlarda adet düzensizliği olabilir.  Bazı hipertiroidi hastalığı hastalarında ishal ve mide bulantısı olabilir.

Tiroidin fazla çalışması hastalığı belirtileri her hastada farklı olabilir. Ancak, bazı ortak belirtiler vardır, yani bu belirtiler hemen hemen her hastada görülebilir. En sık görülen ortak hipertiroidi belirtileri; kalp çarpıntısı, kalp atım ritminin ve düzeninin bozulması, ani kilo kaybı, çok sık yemek yeme, çok sık dışkılama, sinirlilik’tir.

Bu belirtiler dışında, tiroidin fazla çalışması hastalığında daha az görülen belirtiler de vardır. Örneğin, hastanın göğüs ve boyun bölgesinde yaygın kızarıklık görülebilir.

Tiroidin fazla çalışması belirtileri arasında hastaların dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilir. Bir çok tiroidin fazla çalışması hastasında gözler ileri doğru çıkar.

tiroid.org.tr/tiroidin-fazla-calismasi/