Tiroid

Tiroid Nedir?

Tiroid, boğazımızda, ön tarafta, cildin hemen altında bulunan bir organdır. Bu organ herkeste bulunur. Tiroid isimli bu organın ürettiği 2 hormon vardır. Bunlardan biri tiroksin veya tiroid hormonu denir. İkinci tiroid hormonu ise daha az bilinen kalsitonin isimli hormondur.

Tiroksin yani tiroid hormonu kanımızda T3 ve T4 olarak 2 ayrı şekilde bulunur. Tiroid hormonu, metabolizmamızın en önemli hormonlarından biridir. Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Tiroid Hormonu Azlığı ve Aşırı Üretilmesi

Tiroit bezinin ürettiği hormon, aşırı üretilirse zehirli guatr veya hipertiroidi hastalığı meydana gelir. Tiroid hormonu yetersiz üretilirse, hipotiroidi isimli bir hastalık ortaya çıkar. Tiroid hormonunun dengede olması gerekir, yetersiz olması da aşırı olması da ciddi sağlık sorunları ve hastalıklar yaratır. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Tiroit Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları şu ana gruplara ayrılır; tiroid nodülleri, tiroid büyümesi (guatr), tiroid iltihapları (tiroidit), tiroid kanserleri, tiroid hormon hastalıkları (hipotiroidi, hipertiroidi).

Tiroit Testi

Tiroid testi denildiğinde; tiroid muayenesi, tiroid ultrasonografisi, tiroid sintigrafisi, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, tiroid hormon ve antikorlarının ölçümü anlaşılır.

guatr.ca/tiroid/