Hipertiroidi

Hipertiroidi Nedir?

Hipertiroidi, tiroid isimli organın aşırı ve kontrolsüz tiroit hormon üretmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.  Hipertiroidi, tiroit isimli organın hastalığı olsa da bütün vücudu etkisi altına alır. Hipertiroidi hastalığı belirtileri çok çeşitlidir.

Hipertiroidi Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi özellikle hipertiroidi hastalığı olan kadın hastalarda sık görülen durumlardan biridir. Yine kadınlarda adet düzensizliği olabilir.  Bazı hipertiroidi hastalığı hastalarında ishal ve mide bulantısı olabilir.

Hipertiroidi hastalığı belirtileri her hastada farklı olabilir. Ancak, bazı ortak belirtiler vardır, yani bu belirtiler hemen hemen her hastada görülebilir. En sık görülen ortak hipertiroidi belirtileri; kalp çarpıntısı, kalp atım ritminin ve düzeninin bozulması, ani kilo kaybı, çok sık yemek yeme, çok sık dışkılama, sinirlilik’tir.

Bu belirtiler dışında, daha az görülen belirtiler de vardır. Örneğin, hastanın göğüs ve boyun bölgesinde yaygın kızarıklık görülebilir.

Hipertiroidi belirtileri arasında hastaların dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilir. Bir çok hipertiroidi hastasında gözler ileri doğru çıkar.

tiroid.ca/hipertiroidi/