Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH yüksekliği, gelecek nesilleri de ilgilendirdiği için hayati öneme haizdir.

Hamile TSH yüksekliği bir kadında daha önceden saptanmış bir TSH yüksekliği varsa hamilelik sırasında mutlaka yakından takip edilmelidir. TSH yüksekliği olan hamile kadın gebelik öncesinde eğer tiroid hormonu ilacı alıyorsa hamilelik boyunca bu ilacın miktarını kademeli olarak yani yavaş yavaş artırmak gerekir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Bazı kadınlar, hamile kalmadan önce tiroid hormon ilacı almıyor olabilir, ancak bu kadınlar hamile kalınca hamileliğin etkisiyle TSH yüksekliği belirgin hale gelir ve tiroid hormonu ilacı alması gerekebilir. İşte bu nedenle hamile kalan kadının gebelikte  TSH yüksekliği durumu mutlaka gerekli muayene ve tanı yöntemleri ile ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için hamilelikte TSH yüksekliği şüphesi olsa da olmasa da her hamile kadında FT3, FT4, TSH, anti-tg ve anti-tpo antikorlari ölçülmelidir. Bunlardan birinde veya bir kaçında anormallik varsa hamile kadın mutlaka tiroit konusunda tecrübeli bir uzmana gönderilmelidir.

Hamilelikte TSH yüksekliği tiroid hormonu yetersizliğine işaret eder. Hamile kadında  tiroid hormonu yetersiz olursa, bebeğin anne karnında ölümü yani düşük olabilir. Eğer bebek düşük ile kaybedilmezse bebeğin zeka ve bedensel gelişimi bozulabilir. Bazen de mucize eseri bebeğe hiç bir şey de olmayabilir; ama dediğim gibi bu ancak mucize eseridir.

tiroid.org.tr/hamilelikte-tsh-yuksekligi/