Hamilelikte Guatr

Hamilelikte Guatr Teşhisinde ve Tedavisinde Ana Hatlar:

Hamilelikte guatr, doğacak bebeği de ilgilendirdiği için hayati öneme haizdir. Hamile bir kadında daha önceden saptanmış bir guatr varsa hamilelik sırasında mutlaka yakından takip  edilmelidir. Hamilelikte Guatr olan kadın hamilelik öncesinde, eğer tiroid hormonu ilacı alıyorsa, hamilelik boyunca bu ilacın miktarını kademeli olarak yani yavaş yavaş artırmak gerekir.

Bazı kadınlar, hamile kalmadan önce tiroid hormon ilacı almıyor olabilir, ancak bu kadınlar hamile kalınca hamilelik ‘in etkisiyle tiroid hormonu ilacı alması gerekebilir. İşte bu nedenle hamile kalan kadının hamilelike tiroid ve hamilelikte guatr durumu mutlaka gerekli muayene ve tanı yöntemleri ile ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için hamilelikte guatr şüphesi olsa da olmasa da her hamile kadında FT3, FT4, TSH, anti-tg ve anti-tpo antikorlari ölçülmelidir. Bunlardan birinde veya bir kaçında anormallik varsa hamile kadın mutlaka tiroit konusunda tecrübeli bir uzmana gönderilmelidir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder. Hamile kadında  tiroid hormonu yetersiz olursa buna hamilelikte hipotiroidi diyoruz; bu durumda bebeğin anne karnında ölümü yani düşük olabilir. Eğer bebek düşük ile kaybedilmezse bebeğin zeka ve bedensel gelişimi bozulabilir. Bazen de mucize eseri bebeğe hiç bir şey de olmayabilir; ama dediğim gibi bu ancak mucize eseridir.

tiroid.ca/hamilelikte-guatr/