Graves Hastalığı

Graves hastalığı Nedir?

Graves hastalığı, tiroid isimli organın aşırı ve kontrolsüz tiroit hormon üretmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.  Graves hastalığı, tiroit isimli organın hastalığı olsa da bütün vücudu etkisi altına alır. Graves hastalığı belirtileri çok çeşitlidir.

Graves Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi özellikle Graves hastalığı olan kadın hastalarda sık görülen durumlardan biridir. Yine kadınlarda adet düzensizliği olabilir.  Bazı Graves hastalığı hastalarında ishal ve mide bulantısı olabilir.

Graves hastalığı belirtileri her hastada farklı olabilir. Ancak, bazı ortak belirtiler vardır, yani bu belirtiler hemen hemen her hastada görülebilir. En sık görülen ortak zehirli guatr belirtileri; kalp çarpıntısı, kalp atım ritminin ve düzeninin bozulması, ani kilo kaybı, çok sık yemek yeme, çok sık dışkılama, sinirlilik’tir.

Bu belirtiler dışında, daha az görülen belirtiler de vardır. Örneğin, hastanın göğüs ve boyun bölgesinde yaygın kızarıklık görülebilir.

Graves hastalığı belirtileri arasında hastaların dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilir. Bir çok Graves hastalığı hastasında gözler ileri doğru çıkar.

tiroid.ca/graves-hastaligi/