Gebelikte Guatr

Gebelikte guatr, gelecek nesilleri de ilgilendirdiği için hayati öneme haizdir.

Gebe bir kadında daha önceden saptanmış bir guatr varsa gebelik sırasında mutlaka yakından takip edilmelidir. Gebelikte guatr olan anne, gebelik öncesinde eğer tiroid hormonu ilacı alıyorsa gebelik boyunca bu ilacın miktarını kademeli olarak yani yavaş yavaş artırmak gerekir.

Bazı kadınlar, gebe kalmadan önce tiroid hormon ilacı almıyor olabilir, ancak bu kadınlar gebe kalınca gebeliğin etkisiyle tiroid hormonu ilacı alması gerekebilir. İşte bu nedenle gebe kalan kadının gebelikte  tiroid ve gebelikte guatr durumu mutlaka gerekli muayene ve tanı yöntemleri ile ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için gebelikte guatr şüphesi olsa da olmasa da her gebe kadında FT3, FT4, TSH, anti-tg ve anti-tpo antikorlari ölçülmelidir. Bunlardan birinde veya bir kaçında anormallik varsa gebe kadın mutlaka tiroit konusunda tecrübeli bir uzmana gönderilmelidir.

Gebe kadında  tiroid hormonu yetersiz olursa, bebeğin anne karnında ölümü yani düşük olabilir. Eğer bebek düşük ile kaybedilmezse bebeğin zeka ve bedensel gelişimi bozulabilir. Bazen de mucize eseri bebeğe hiç bir şey de olmayabilir; ama dediğim gibi bu ancak mucize eseridir.

tiroid.ca/gebelikte-guatr/